Kültürlü PenguenSeo Blog'u
Sigarayı bırakmaya karar verdiğin akşamın ertesi sabahında rekor bir performansla sigara içmek ❤️


Şablon Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

145 Okunma


Merhaba Kültürlü Penguen Okurları,

Şablon nedir ? öncelikele bunu ele alalım şablon html/css ile yazılmış kodlardır.Bir programcı şablon’a karışmaz şablonu tasarımcılar yazar eğer ki profesyonel iseniz.Şablon örneklerini google da HTML5 şablon diye aratırsanız karşınıza bir sürü sonuç çıkar bunlar etiketlerine dokunulmamış sadece şablon tasarım halinde duran kodlardır.

Sablon.html

<meta charset="UTF-8">
<title>{{ baslik }}</title>
 
 
<br>Okul Adı: {{ okuladi }}
<br><b>Bölüm Adı:</b> {{ bolumadi }}
<br><b>Sınıf :</b> {{ sinif }}

Programcı bu HTML kodlarını bilmek zorunda değildir. HTML kodlarını yazmak ve CSS ayarlarını yapmak tasarımcının işidir. Programcı buraya müdahale etmez. Sadece içerisine gönderilmesi gereken etiketleri bilmek zorundadır. Bu etikeler {{ etiket }} şeklinde tanımlanmıştır. Programcının yapması gereken tek şey bu etiketlere değerlerini göndermektir.

Sablon.py

# -*- coding: utf-8 -*-
 
veri = {
  'baslik':'Okul Bilgileri',
  'okuladi': 'Süleyman Demirel Üniversitesi',
  'bolumadi': 'Bilgisayar Mühendisliği',
  'sinif':2
}
 
HTML = open("sablon.html").read()
for i in veri:
  HTML = HTML.replace("{{ "+i+" }}",str(veri[i]))
 
print HTML

 Çıktı

meta charset="UTF-8">
<title>Okul Bilgileri</title>
 
 
<br>Okul Adı: Süleyman Demirel Üniversitesi
<br><b>Bölüm Adı:</b> Bilgisayar Mühendisliği
<br><b>Sınıf :</b> 2

Şablon mantığını anlamak için bu örneği verdik. Artık tasarımcı sablon.html dosyasını kendisine göre programcı sablon.py dosyasını kendisine göre düzenleyebilir. İki işi birbirinden ayırmış olduk. Bilmeleri gereken sadece etiketlerdir.
Şablonları neden kullanmalıyız? sorusunun cevabını bir de http://www.djangobook.com/en/2.0/chapter04.html adresinden alalım.

 • Sayfanın tasarımındaki herhangi bir değişiklik python kodlarında da bir değişikliği gerektirir. Bir sitenin tasarımı o sitenin temelinde olması gereken Python kodundan daha fazla değiştirmeye neden olur, yani sitenin tasarımını değiştirmek için Python kodunda değişikliğe ihtiyaç duyulmuyor ise bu mantıklı olanıdır.
 • Python kodu yazmak ve HTML tasarlamak iki farklı düzendir, ve çok profesyonel web geliştirme ortamları insanlar (hatta bölümler) arasında bu sorumlulukları böler. Tasarımcılar ve HTML/CSS codlayılar işlerinde başarılı olmaları için Python kodunda düzenleme yapılmasına ihtiyaç bırakmamalıdırlar.
 • Hem HTML hem de python kodunu içeren tek bir dosyanın düzenlenmesini bitirmek için diğerlerini bekleyen bir kişi yerine, programcılar Ptyhon kodları üzerinde ve tasarımcılar da şablonların üzerinde aynı zamanda çalıştırabiliyorsa bu iş en verimli olanıdır.

avatarresmi

Ulan şu zenginler gibi kafamız bozulduğunda son model arabamızı alıp deniz kenarında efkarlanamadık be varsa yoksa kapıyı çarp yatağa atla

- Twitter - Facebook


Cevap Yaz

Görüşlerinizi bizimle paylaşmanız bizi çok mutlu edecektir. Bir yorum da siz bırakın.
Blogların beslenme şekli yorumlardır.