Kültürlü PenguenSeo Blog'u
Morgdan izin alıp çıkmış az gezip geri dönecekmiş gibi hissediyorum


Güçlü Bir Javascript Ve CSS Sıkıştırıcısı: Ajaxmin

82 Okunma


Web sitesi iyileştirmelerinde 0.1 saniyenin ve 1 kilobaytın bile önemi vardır. Yapabileceğimiz şekilde en iyiye getirmek için bunları olabildiğince göz önündebulundurmalıyız. Kullanıcıların yani ziyaretçilerimiz ne kadar hızlı gezinirlerse o kadar zevk alıp sitenize uğrama olasılığı artacaktır ki bu herkesin istediği ve trafiğimizi arttıran bir şeydir. Şimdi ise Microsoft‘un gerçekten güçlü silahı olan AjaxMin‘den bahsedeceğiz. Bu programla YUI Compressor ile sıkıştırdığım dosyayı tekrar sıkıştırdım ve gerçekten güzel bir sonuç aldım.

 Ajaxmin’i İndirelim

Bu adresten AjaxMin’in sayfasına gidelim ve onu bir güzel indirip kuralım. Kurmamızın nedeni maalesef kütüphane olarak yüklenmesi. Fakat performans artışı istiyorsanız kesinlikle değecektir.

Programımızı Başlat düğmesine basıp “Ajax Min” olarak aratıp komut satırına geçerek açabiliriz.

Ajaxmin’i Deneyelim

Ardından javascript veya css dosyamız, hangisiyse onun bulunduğu dizine gitmek için cd komutunu kullanacağız. Adım adım bir javascript dosyasını sıkıştıralım.

Ben kendi WordPress temamım javascript kodlarının bulunduğu dosyayı sıkıştıracağım ve bu dosya sıkışmamış hali ile 21 kilobayt.

Şimdi bu dosyayı sıkıştırmak için bulunduğu dizine giriyorum ve sırasıyla.

  • cd C:\dizin\adresi\buraya
  • ajaxmin java.js -o yeni_java.js

yazıyoruz. Komut satırının verdiği bilgiye göre 20809 bayttan 10187 bayt tasarruf edilmiş. Yani %51sıkıştırılmış. Yani yarı yarıya bir sıkıştırma sağlamış oldu. Aynı dosyayı YUI Compressor ile sıkıştıralım

Görünüşe bakılırsa fazla bir fark gözükmüyor. 1 kilobayt fark oluşmuş ikisi arasında.Fakat ben hem kullanımı kolay , hem de sonuç vermesi bakımından AjaxMin’i öneriyorum. Tabii kişilere göre değişir ve işletim sistemlerine. Son olarak maalesef AjaxMin Linux sistemlerde çalışmamakta.


avatarresmi

Ulan şu zenginler gibi kafamız bozulduğunda son model arabamızı alıp deniz kenarında efkarlanamadık be varsa yoksa kapıyı çarp yatağa atla

- Twitter - Facebook


Cevap Yaz

Görüşlerinizi bizimle paylaşmanız bizi çok mutlu edecektir. Bir yorum da siz bırakın.
Blogların beslenme şekli yorumlardır.