Kültürlü PenguenSeo Blog'u
Hava tam da tüm gün evde çılgınlar gibi uyumalık


Linux’a Giriş #1

218 Okunma


Merhaba Kültürlü Penguen Okurları,

Bugün hep beraber linux’a giriş yapıcaz.Linux işletim sistemini mutlaka hepiniz duymuşsunuzdur şimdi biraz linux nedir? ne değildir? bundan bahsedeyim.Bilgisayarınızla neler yapıyorsunuz? Müzik mi dinliyorsunuz, video mu izliyorsunuz, internetteki bilimum haşere arasında sörf mü yapıyorsunuz? Normal bir ev kullanıcısı bunların hepsini yapar değil mi? Tabi ki bunlara ek olarak biraz da oyun oynar. Peki ya tüm bunları Linux işletim sistemiyle de yapabilmenizin mümkün olduğunu söylesem ne dersiniz?.Yıllar önce bunları bir Linux’la yapmak, bugün olduğu kadar kolay değildi, bazen bir video izlemek için yüklemediğimiz kodek kalmazdı, paket bağımlılıkları da cabası. Ancak bugünkü Linux’larla bunları yapmak gerçekten çok kolay ve tüm bunları daha da kolay hale getiren, tadından yenmez Linux dağıtımları da bulunuyor.Bunlardan birisi olan Ubuntu diğer linux sürümlerine göre kullanması kolay bir arayüze sahip.

Ubuntu Nedir?

Ubuntu, Linux işletim sistemi çekirdeği üzerinde geliştirilmiş bir Linux dağıtımıdır (aslında tek başına bir işletim sistemi değil, çekirdeğidir). Özellikle bilgi düzeyi daha düşük kullanıcılara hitap etmesi ve “İnsanlık İçin” sloganıyla yola çıkmış (aslında özgür olan herşey insanlık içindir) bir işletim sistemi olması ve oldukça geniş bir topluluğa (forumlarda size cevap vermek için can atan insanlara) sahip olması nedeniyle oldukça popüler bir Linux dağıtımıdır. Ücretsizdir, özgürdür (bu özgürlük kavramını daha sonra geniş biçimde ele almak isterim).

Ubuntu Kullanımı

Eğer Linux’u deneme kararı aldıysanız, kesinlikle şu anda kullandığınız sistem üzerine direk yükleme yapmanızı önermem, sudan çıkmış balığa dönebilirsiniz. Aktif olarak kullanmadığınız eski bir bilgisayarınız varsa ona kurabilir ve bilgisayara “ikinci baharını” yaşatabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, kullandığınız sistem üzerine VirtualBox gibi yazılımlar ile sanal bir makina kurarak, bunun içerisine kurulum yapmak. Bu seçeneği kullanabilmek için, en az orta seviye (ya da iki işletim sistemini aynı anda kaldırabilecek donanımda diyelim) bir bilgisayara sahip olmanız gerekir. İlerideki makalelerimde, özellikle denemek isteyen arkadaşlar için bu konuya değinecek ve Windows kurulu makine üzerinde nasıl mevcut sistemi bozmadan (aslında biz bozmasak da Windoes bir gün mutlaka bozulacaktır) Linux kurulumu yapabileceğimizi anlatacağım.

Bu makalemde kısaca Linux’un ne olduğuna, kabiliyetlerine ve günümüz şartlarında neler yapabileceğine değindim. Umarım keyif alarak okumuşsunuzdur.

Yararlı Linkler

avatarresmi

Ulan şu zenginler gibi kafamız bozulduğunda son model arabamızı alıp deniz kenarında efkarlanamadık be varsa yoksa kapıyı çarp yatağa atla

- Twitter - Facebook


Bu yazıda 2 yorum var!

  1. hocam siteniz gördüğüm kadarıyla daha yeni fakat içerikler özgün yazılmış.Başarılarınızı dilerim güzel bir blog olmuş

    • Sağolun Hocam

Cevap Yaz

Görüşlerinizi bizimle paylaşmanız bizi çok mutlu edecektir. Bir yorum da siz bırakın.
Blogların beslenme şekli yorumlardır.